fbpx

Nowa Lewica

image_intro_alt

SLD Lewica Razem wystawi do sejmików byłych parlamentarzystów

Sojusz wraz z partnerami politycznymi pójdzie do wyborów na szczeblu sejmików wojewódzkich i rad powiatów pod szyldem SLD Lewica Razem. Wszyscy byli parlamentarzyści Sojuszu mają startować do sejmików wojewódzkich – to najważniejsze decyzje organizacyjne Rady Krajowej Sojuszu Lewicy Demokratycznej, która obradowała 24 czerwca w Warszawie.

Podczas obrad zaprezentowano również kilka pomysłów programowych, które mają się stać podstawą 4 filarów, na których Sojusz oprze swoją kampanię do samorządów:

Darmowe drugie śniadanie dla uczniów klas 1 -3,

wyprawka szkolna 500 zł dla uczniów klasy pierwszej

przeznaczyć 2% PKB na budownictwo komunalne,

darmowe sczepienia przeciw grypie dla seniorów 60+ oraz przeciw HPV dla nastolatków,

bezpłatna opieka stomatologiczna w każdej szkole,

powołanie rzecznika praw seniora,

wykorzystanie teleopieki w ochronie zdrowia seniorów,

powołanie rodzinnych domów opieki społecznej.

Trzy najważniejsze decyzje polityczne i organizacyjne Rady Krajowej Sojuszu Lewicy Demokratycznej zaprezentował przewodniczący partii Włodzimierz Czarzasty. - Po pierwsze, zdecydowaliśmy o wystawieniu 16 000 kandydatów w skali kraju, na poziomie powiatów oraz sejmików wojewódzkich. Sojusz wraz ze swoimi partnerami politycznymi wystartuje we wszystkich województwach i powiatach.

- Po drugie, zgodnie z wnioskiem struktur, które tworzyły Kongres Lewicy, dzisiaj podjęliśmy decyzję, żeby z naszymi partnerami iść do wyborów na poziomie sejmików pod szyldem SLD Lewica Razem. Decyzja ta jest podjęta po ustaleniach z naszymi partnerami, ta nazwa jest kontynuacją nazwy z ostatniego naszego startu w wyborach samorządowych, też mieliśmy tę nazwę SLD Lewica Razem - oświadczył Czarzasty podczas konferencji prasowej, która odbyła się po zakończeniu obrad Rady Krajowej.

- Po trzecie i myślę, że to decyzja bez precedensu jeżeli chodzi o partie polityczne w Polsce, wszyscy byli posłowie; wszystkie osoby, które startowały z Komitetu Zjednoczona Lewica i które są członkami SLD, a także mają zamiar kandydować w najbliższych wyborach do Sejmu, zostali dzisiaj jednomyślnie zobowiązani do kandydowania na listach do sejmików wojewódzkich. W związku z tym wszyscy nasi byli posłowie wystartują w 87 okręgach wyborczych – stwierdził.

- Jeżeli chodzi o mnie, to będę kandydował z okręgu płocko-ciechanowskiego, dając przykład oraz pokazując wierność swojemu okręgowi wyborczemu – dodał.

Przewodniczący Sojuszu zapowiedział również, iż SLD Lewica Razem przedstawi kandydatów na prezydentów miast do końca 2017 r., w tym również kandydat na prezydenta Warszawy. - Nie chcę się zachowywać tak, jakby wybory samorządowe miałyby się odbyć jutro – podkreślił Czarzasty.

Podczas konferencji prasowej Marcin Kulasek, sekretarz generalny SLD zaprezentował zespół programowy, który przygotował filary programowe, z którymi SLD pójdzie do wyborów samorządowych. W skład zespołu weszli min.: Anna Mackiewicz, wiceprezydentka Bydgoszczy; Karolina Pawliczak, wiceprezydentka Kalisza, Tomasz Trela, wiceprezydent Łodzi, czy też były poseł Marek Dyduch. Podczas spotkania z dziennikarzami zaprezentowano już pierwsze efekty prac zespołu:

- „Pakiet dla Malucha” to propozycja związana z żywieniem najmłodszych. Pragniemy zaproponować, aby na każdym szczeblu samorządu uczniowie klas 1-3 byli objęci śniadaniem, które będzie wydawane każdemu dziecku, bez względu na jego status materialny, czy też społeczny - zapowiedział Tomasz Trela, wiceprezydent Łodzi. - Każdy uczeń dostanie od samorządowca SLD darmowe drugie śniadanie. Ma to zarówno walor żywieniowy, jak i zdrowotny, ponieważ chcemy, aby te śniadania zawierały odpowiednią dawkę zdrowych składników - podkreślił.

- Drugi pakiet związany z maluchami to wyprawka, która będzie tzw. bonem edukacyjnym. Każdy maluch, który rozpocznie edukacje w pierwszej klasie, czy to sześciolatek, czy to siedmiolatek dostanie na start do wykorzystania bon edukacyjny o wartości 500 zł - przedstawił propozycje zespołu Trela. - Pieniądze te nie trafią do rodziców, ale do szkół, które w porozumieniu z rodzicami będą wyposażały uczniów - dodał. - Bezpłatne są podręczniki, ale cały czas rodziny borykają się z problemami finansowymi i takie jednorazowe wsparcie będzie dla nich bardzo pomocne. Bon edukacyjny będzie przyznawany również bez żadnych ograniczeń, czyli każdy maluch, który rozpoczyna edukację na poziomie klasy pierwszej, otrzyma go – wypunktował.

Tomasz Trela przedstawił również propozycje SLD związane z mieszkalnictwem - Pragniemy, aby budownictwo komunalne było odzwierciedleniem nakładów na zbrojenia w budżecie państwa. Więc, jeżeli mamy 2% PKB zapisane w budżecie na armię, to chcemy takiego samego wskaźnika na budownictwo komunalne – oświadczył. - Pragniemy przeznaczyć w skali kraju kilkanaście miliardów złotych dla naszych gmin, tak aby można było budować nowe mieszkania komunalne, albo remontować już istniejące będące w zasobach gmin - nakreślił pomysł wiceprezydent Łodzi. - Dostępność mieszkań komunalnych powinna być możliwie dobra i kolejki na mieszkania nie trwały wiecznie. Ważne jest również to, aby młodzi ludzie, młode małżeństwa nie rozpoczynały dorosłego życia od wzięcia kredytu na mieszkanie – ocenił polityk.

„Zdrowe miasto, zdrowa gmina” to kolejna propozycja, z którą SLD pójdzie do najbliższych wyborów samorządowych, a którą zaprezentowała Karolina Pawliczak, wiceprezydentka Kalisza. - Profilaktyka należy do zadań własnych gminy i chcemy się na tym skupić. Zdrowie jest wartością nadrzędną, a gmina ma dzisiaj narzędzia, aby wprowadzać kompleksową profilaktykę związaną zarówno z seniorami, z dorosłymi jak i młodzieżą. Chcemy objąć szczepieniami przeciw grypie 60-latków, otworzyć gabinety i uruchomić opiekę stomatologiczną w każdej szkole, a także ruszyć z programem szczepień przeciw HPV dla nastolatków.

Anna Mackiewicz, wiceprezydentka Bydgoszczy podczas konferencji prasowej zaprezentowała propozycje skierowane do seniorów. - Budowa wieloletnich programów senioralnych, powołanie rzecznika praw seniora, zwiększenie roli rad seniorów, a także tworzenie gminnych funduszy aktywności seniorów, co ma posłużyć zwiększeniem dostępności do rekreacji, sportu i wypoczynku – wyliczała Mackiewicz. - Będziemy proponować powoływanie rodzinnych domów opieki społecznych, a także wykorzystanie nowych technologii w postaci teleopieki - zapowiedziała.

- Naszym głównym założeniem jest mieć, jako SLD, wpływ na to co się dzieje w samorządzie – rozpoczął woje wystąpienie Marek Dyduch, były poseł i obecnie radny województwa dolnośląskiego. - Wyznaczyliśmy sobie plan minimum: plus 1, plus 2, plus 3, czyli w tym roku średnie poparcie powyżej 6%, w przyszłym roku średnie poparcie powyżej 8%, i 2019 r. kiedy odbędą się wybory do parlamentu średnie poparcie powyżej 11%. Wtedy realnie możemy utworzyć klub parlamentarny, współrządzić w sejmikach i powiatach oraz gminach – podkreślił Dyduch. - Na to wszystko muszą zapracować zarówno doły, jak i centrala. Każdy dobry wynik gminy wzbogaca wynik w powiecie, a ten wynik do sejmiku, a ten przekłada się na wynik całego SLD – podsumował.

Newsletter

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!
W związku z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2016/679 o ochronie danych, wyrażam zgodę na gromadzenie, przetwarzanie oraz wykorzystywanie przez Nową Lewicę przekazanych przeze mnie danych osobowych w celach informacyjnych i promocyjnych związanych z działalnością Nowej Lewicy w celach administracyjnych na użytek newslettera, w szczególności wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną newslettera oraz informacji o przedsięwzięciach organizowanych lub współorganizowanych przez Nową Lewicę, a także informacji o bieżących wydarzeniach politycznych. Czytaj dalej...
Polityka prywatności | Polityka cookies © 2021 Nowa Lewica. Projekt i wykonanie: Hedea.pl

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem